TEDAVİLERİMİZ

Günümüzde cerrahi ile estetik ve kozmetik dermatolojide oldukça yaygın olarak kullanılan PRP “Büyüme Faktörleri- (Growth Faktörler)” tedavisinin yerini artık, çok daha yoğun “Büyüme Faktörleri ve Kök hücre” içeren CGF-CD34 (Concentrated Growth Factor - Konsantre Büyüme Faktörü) diğer ismi ile 2. Jenerasyon Platelet Konsantresi tedavisi almaya başlamıştır.

PRP yönteminde  kandaki pıhtılaşma hücreleri olan Trombosit (Platelet) hücreleri özel yöntemler ile ayrıştırılıp aktive (içlerindeki büyüme faktörleri açığa çıkarılır) edildikten sonra kullanılmaktaydı. CGF-CD34 tedavi yönteminde ise farklı aktivasyon işlemleri ile çok daha yoğun (konsantre) büyüme faktörü ve hematopoetik (kan oluşturan) kök hücre (CD-34) içeren plazma sıvısı elde edilmektedir.

Her ne kadar bunlara genellikle “kök hücreler” denilse de bu hücreler klonlama ve diğer çeşit araştırmalara konu olan embriyonik kök hücrelerle aynı değildirler fakat tüm kan hücrelerini (beyaz küre-kırmızı küre) ve immün sistem (bağışıklık sitemi) hücrelerini oluşturan, multipotent (birden fazla hücre veya doku tipine dönüşebilme özelliği) özellikte hücrelerdir.

CGF-CD34 tedavisi ile ilgili araştırmalar, sadece büyüme faktörlerinin değil, CD34 adı verilen kök hücrelerinin de bu tedavi yöntemi ile elde edildiğini göstermektedir. Bu yüzden CGF-CD34 tedavisinin PRP den daha etkili bir tedavi yöntemi olduğu gözlenmiştir.

Büyüme faktörleri ile uygulanan yenileyici tıp tedavileri günümüzün en popüler tedavileri arasında olup, doku gençleştirme, yara iyileşmesi ve cerrahi tedavilerde daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.

Normalde herhangi bir yaralanma olduğu zaman yaralanma bölgesine ilk göç eden hücreler platelet (trombosit) dediğimiz pıhtılaşma hücreleridir. Bu pıhtılaşma hücreleri o bölgeye gittiklerine kümelenmeler oluştururlar ve ardından fibrin tıkaç meydana getirerek kanamayı durdururlar. Sonrasında ise içerdikleri büyüme faktörlerini ortama salarak doku tamir mekanizmalarını harekete geçirirler.

PRP tedavileri de  bu doğal mekanizmadan esinlenilerek geliştirilmiş ve kandaki plateletler (trombositler) 3-4 kat çoğaltılarak yara dokusunu taklit edecek şekilde uygulamalar yapılmıştır. 2. Jenerasyon Platelet Konsantresi olan CGF-CD34 tekniği ise bu yöntemi bir üst basamağa taşıyan  hem büyüme faktörleri hem de kök hücre ihtiva eden yep yeni bir yöntemdir.


CGF-CD34 nedir, nasıl elde edilir ve ne işe yarar?


·CGF-CD34: Kişinin kendisinden alınan kanın dört farklı devir ve sürede santrifüj işlemi ile bileşenlerine ayrılmasından sonra plateletleri (pıhtılaşma hücreleri), lökositleri (beyaz kan hücreleri) , çeşitli büyüme (growth factor)  faktörlerini ve sitokinleri (hücrelerin birbirleriyle iletişimini sağlayan protein ve peptitlerin bir grubudur) içeren katmanın adıdır.

·Kanda bulunan CD34 adlı kök hücreler ve plateletler;

 • Kanın pıhtılaşmasında,
 • Dokuların iyileşmesi ve tamirinde rol alırlar.
 • Diğer taraftan; Hücrelerin büyümesi, çoğalması, gençleşmesi, hasarlı dokuların onarımı ve doğal iyileşme süreçlerini tetikleyici büyüme faktörlerini de salgılarlar.

· Normalde dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanda yer alan plateletler (trombositler) bu dokuya göç ederek onarım süreci başlatırlar. Yaşlanma süreci oldukça yavaş olduğundan vücudumuz bu kronik süreci ani bir travma (yaralanma) olarak değerlendirmez ve yeniden yapılandırıcı hücreleri gerekli olmayan yerlere yönlendirmez.

·CGF-CD34 ile yapılan anti-aging uygulamasındaki amaç ise;  hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti yara dokusunu taklit edecek şekilde verebilmek ve yeniden yapılanmayı tetiklemektir. CGF-CD34 ile elde edilen plateletlerin  yoğunluğu kandakinden 2 ila 5 kat fazladır. Mezoterapi yöntemi ile uygulanan bu yöntem ile kontrollü bir yara dokusu oluşturulmakta ve kandakinden çok daha yoğun miktarda platelet ve büyüme faktörü yeniden yapılanmayı başlatmaktadır.

·Anti-aging amaç dışında kas-iskelet sistemi hastalıklarında , yaralanmış bölgelerin iyileştirilmesinde , yaraların ve yanıkların tedavisinde ve saç dökülmesinde de kullanılmaktadır.

·Platelet  ve Lökosit bakımından zengin plazmanın hücre çoğalmasını, farklılaşmasını, kanlanmasını ve hücrelerin arasındaki bağ dokusunu arttırdığını gösteren çalışmalar bulunmaktadır.

· FDA onayı da bulunmaktadır.


CGF-CD34 NASIL UYGULANIR ?


Kişiden öncelikle kan alınır. Sonrasında özel ayrıştırma yöntemleri ile konsantre büyüme faktörleri elde edilir. Uygulama alanı dezenfektanla temzilenerek lokal uyuşturucu anestezik kremler uygulanır.

Elde edilen plazma ;

 • Direkt enjeksiyon,
 • Mezoterapi,
 • Mikroiğneleme ,
 • Maske içinde,
 • Yaraların üzerine sürülerek uygulanabilir.

Uygulama hazırlık kısmıyla birlikte toplam 30-45 dakika sürer.


CGF-CD34 UYGULAMALARININ TEDAVİ AMAÇLI KULLANILDIĞI DURUMLAR:


·Fibromiyalji, kulunç ve burkulma tedavisinde,

·Eklem kireçlenmelerin de (diz, kalça,omuz,ayak bileği),

·Kıkırdak - kemik aşınması ve kireçlenmelerinde (gonartroz ve patella tendiniti),

·Eklem, bağ  ve kas yaralanmalarında,

·Menisküs yaralanma ve yırtıklarında,

·Topuk dikeninde,

·Bel ve boyun fıtıklarında,

·Yara ve yanık tedavilerinde (diyabetik ayak, iyileşmeyen yaraların ve yanıkların tedavisinde),

·Kronik bel ve boyun ağrılarında,

·İltihabi kas hastalıkları ve romatizmal hastalıklarda,

·Kas-bağ dokusu yapışıklıklarında,

·Cilt yapışıklıkları ve kalınlaşmalarında,

·Saç dökülmesinin tedavisinde kullanılabilmektedir.
 

ESTETİK AMAÇLI CGF-CD34 UYGULAMALARI


·Derimizin yaşlanması kronolojik yaşlanmayla birlikte meydana gelir.  Yaşlanma süreci oldukça yavaş ve kronik olarak meydana gelir. Bu süreçte genetik ve çevresel bir çok faktör rol alır ve doku tamir mekanizmaları bu süreçi çok fazla tanımazlar. Bu nedenle derimizi gençleştirmeye yönelik uygulamalarda aslında vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını taklit etmeye çalışırız.

·CGF-CD34 uygulamasında da aslında yaptığımız vücüdun iyileşme kapasitesini arttırmaktır. Bu sebeple kronik olan bu süreçte deriye yönelmeyen bu tamir hücrelerini yoğun bir şekilde cilt altına veririz.

ESTETİK AMAÇLI CGF-CD34 uygulamaları cildin hangi bölgelerinde kullanılabilir?


 • Yüz,
 • Boyun,
 • Dekolteler,
 • Eller,
 • Saçlar,
 • Bacak içleri-selülit bölgeleri,
 • Kollar gibi sarkmış tüm vücut bölgelerine ;
  •  kırışıklık, sarkma, anti-aging, iz tedavisi, lifting etkisi, çatlak tedavisi, saç dökülmesi için uygulanabilir

ESTETİK AMAÇLI CGF-CD34 uygulaması kaç seanstır?


·Yapılan bilimsel çalışmalar, bu konuda kesin bilgi verilmesi için yeterli değildir. Ancak PRP tedavisinde ki gibi 2-3 hafta ara ile 3 seans uygulama önerilmektedir.

·Bazı durumlarda seans sayıları 4-6 ya çıkarılabilir.

·35 -45 yaş altında ki kişilerde yılda 1 kez 3 seanslık kürler yeterli iken, 45 yaş üzerinde 6 ayda bir 2 kür şeklinde uygulama yapılabilir. Yaş tek başına faktör olmayıp genel sağlık ve yaşam şekli de oldukça önemlidir. Bazı kişilerde kürleri 2 yılda 1 tekrarlamak yeterli olmaktadır.


ESTETİK AMAÇLI CGF-CD34 etkisi ne zaman başlar ve ne kadar sürer ?


 • CGF-CD34 enjeksiyonunda iyileştirme uyarısı sayesinde sonuçlar genellikle yavaş, ama kalıcı olmaktadır.
 • Genellikle ilk enjeksiyondan sonra yararları görülse de tam etkinlik 3. Seans sonrasında fark edilir hale gelmektedir.
 • Etkinlik;
  • Menopoz döneminde,
  • Sigara, alkol kullanımında,
  • Kötü beslenmelerde,
  • Kötü uyku düzeninde,
  • Güneş ve Ultraviyole ışınlarından korunulmadığında daha kısa süreli olacaktır.

·Tüm tedavilerde olduğu gibi bu yöntemde de sonuçlar tamamen kişiseldir çünkü herkesin genetik yapısı ve yaşam tarzı farklıdır. Bazı kişilerde kısmi bir iyileşme görülürken, bazılarında tam iyileşme görülebilmektedir.

·Birçok bilimsel çalışmalarda başarı oranının %80 – 85 oranında olduğu belirtilmektedir.

·Bazı çalışmalar uygulamanın 6 ila 9. ayında bile iyileşme sürecinin hala devam ettiğini göstermiştir.


ESTETİK AMAÇLI CGF-CD34 uygulamasının yan etkileri var mıdır?


·Herhangi bir yan etkisi olmayan CGF-CD34 tedavisinde dışarıdan herhangi bir yabancı madde verilmediği, yalnızca kişinin kendi kanı kullanıldığı için herhangi bir alerji, hastalık bulaşma riski ve doku uyuşmazlığı riski yoktur.

·Enjeksiyon ile verildiği için (mezoterapi) görülen morarma, hafif kanama, kızarıklık, ödem, enfeksiyon (kişisel hijyene dikkat edilmezse), yanma ve az da olsa ağrı hissi dışında bir yan etkisi yoktur.

·Morarma herkeste görülmez. Diğer yan etkiler ise birkaç saat-gün içerisinde hızla kaybolur.

·Yapılan tedavi sonrası kişi günlük hayatına devam edebilir yalnızca 4 saat su ve makyaj teması istenmez. İlk 24-48 saat çok sıcak banyo, duş, hamam, sauna ve ağır egzersizler önerilmez.


ESTETİK AMAÇLI CGF-CD34 kimlere uygulanmaz ?


·Kan sayımı (hemogram) tetkiklerinde platelet sayısı yetersiz olan kişilerde,

·Aktif enfeksiyon geçirmekte olanlarda,

·Kanama hastalığı veya aynı gün yüksek miktarda “kan sulandırıcı ilaç” kullananlarda,

·Kronik Karaciğer Hastalığı olanlarda (Siroz,hepatit gibi),

·Son 5 yıl içinde kanser hikayesi bulunan kişilerde UYGULANMAZ.


ESTETİK AMAÇLI CGF-CD34 uygulamasından sonra nelere dikkat etmek gerekir ?


·Uygulama bölgesinin 4-6 saat süre ile yıkanmaması, temizlenmemesi ve makyaj yapılmaması önerilir.

·12-24 saat havuz ve denize girilmemesi gereklidir.

·Enjeksiyondan sonra anti-enflamatuvar (yani romatizmal- ağrı kesici) ilaçlar CGF-CD34 ile uyarılan doğal iyileştirme sürecini baskılayacağı için kullanılmaz.  

·Ancak CGF-CD34 uygulaması nedeniyle ağrı (çok çok nadir) devam ederse Parasetamol türü ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir ya da soğuk uygulaması yapılabilir.

·İlk 24-48 saat çok sıcak banyo, duş, hamam, sauna ve ağır egzersizler önerilmez.


ESTETİK AMAÇLI CGF-CD34 avantajları nelerdir ?


·Dışardan herhangi bir kimyasal madde ya da ilaç uygulanmaz,

·Kişinin kendi kanından elde edilen doğal bir bileşimdir,

·Alerji ya da başka yan etkileri yoktur,

·Bulaşıcı hastalık riski yoktur,

·Kısa süreli bir uygulamadır,

·Etkisi kısa sürede başlar,

·Etkisi kalıcı ve uzun sürelidir,

·Uygulama kolay ve pratiktir.

·Hastane-ameliyathane şartları gerektirmez,

·Dolgu ve mezoterapi etkilerine benzer etkileri vardır ve bu yöntemlerle kombine şekilde de kullanılabilir.

Prp,Cgf-Cd34, Dolgu, Botoks, Mezoterapi, Roller-Mikroiğneleme Tedavileri, Lazer Tedavileri, İple Yüz Germe İşlemleri, Örümcek Ağı Tedavileri Vs Gibi Cilt Ve Cilt Altı Dokulara Yapılan Tüm İşlemler Tıbbi İşlemler Olup Sadece Doktorlar Tarafından Uygulanmalıdırlar.